Podzimní rovnodennost - symbolický večer roku. Čas hojnosti a radosti

Podzimní rovnodennost - symbolický večer roku. Čas hojnosti a radosti
Plynutí času se jakoby zpomalí. Slunce ještě hřeje, ale již nepálí. Většina úrody je pod střechou. Stěhovaví ptáci se již vydaly na cestu do zimovišť, krajina je proto znatelně tišší. V údolích se občas válí mlhy a z lesů se začíná ozývat magické, pro někoho až strašidelné troubení jelenů. Země se chystá k zimnímu odpočinku. Je s podivem, že my, moderní lidé jsme si právě na začátek tohoto poklidného období naplánovali druhý restart. Po letní pauze se vrháme do práce či studia. Dělá vám tento nesoulad problémy? Dá se překonat, jen musíme vědět, jak na to. 

Lidé odpradávna měří čas a dělí jej na logické celky podle pohybu slunce a dalších nebeských těles. Než do našich končin dorazil římský, tzv. juliánský kalendář, který dělí rok na dvanáct přibližně stejně dlouhých měsíců, byly pro určování času zásadní fáze měsíčního cyklu a hlavní astronomické jevy - slunovraty a rovnodennosti. Slunovrat, letní i zimní je bodem zlomu. Rovnodennost - jak už název napovídá - je o rovnováze.

Kdy přesně nastává a jak se liší jarní a podzimní rovnodennost

Rovnodennost je okamžik kdy je slunce přesně v rovině (tzv. v nadhlavníku) rovníku, jeho paprsky dopadají kolmo k zemské ose. Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě (dokonale přesně však pouze v nadmořské výšce 0 m n.m.) a den je stejně dlouhý jako noc. O dnech rovnodennosti osvítí slunce oba zemské póly, na kterých se tak vystřídá polární den a noc. Rovnodennost nastává dvakrát v roce - v březnu mluvíme na severní polokouli o jarní a v září o podzimní rovnodennosti. Na jižní polokouli je to obráceně. Počínaje jarní rovnodenností jsou dny delší než noci, o podzimní rovnodennosti je to naopak. Noc přebírá symbolickou vládu. Na severním polárním kruhu nastává polární noc a na celé severní polokouli je den kratší než noc. Nastává podzim, období ubývání energie a přípravy k zimnímu odpočinku. Letos u nás podzimní rovnodennost nastane v neděli 22. září ve 14 hodin a 43 minut. 

Podzimní rovnodennost - svátek pospolitosti

Každý svátek byl - a jistě stále je - příležitostí k oslavám. Některé svátky mají charakter rodinných oslav - například Vánoce, resp. zimní slunovrat, stejně jako Samhain - Dušičky. Podzimní rovnodennost patří k těm, které se slavily v široké komunitě -  sousedé společně, hospodáři se svou čeledí atd. Charakter oslav odráží skutečnost, že polní práce vyžadovaly spolupráci. Při zásadních činnostech, jako žně nebo senoseč si lidé navzájem pomáhali, aby je společně urychlili a úrodu měli všichni co nejdříve v bezpečí pod střechou.  Úspěšné zakončení se logicky také slavilo společně. Konec hospodářského roku se tradičně nesl ve znamení bohatých hostin a bujarých oslav. Součástí oslav často bývaly nejrůznější soutěže, které se týkaly osobních dovedností, nebo kvality výpěstků, či chovů. 

Rovnodennost je časem rovnováhy sil, období mimořádně vhodné pro nejrůznější magické praktiky s cílem naklonit si osud, nasměrovat budoucnost příznivým směrem. Připravovaly se pokrmy a nápoje z kouzelných surovin (jablečné pro lásku, hruškové pro peníze, mrkvové pro lepší partnerský život) a domy i statky se zdobily symboly hojnosti a štěstí (vinná réva, ostružiny, maliny). 

Naši předkové tvrdě pracovali, ale uměli se za svoji práci i odměnit, odpočinout si a pobavit se s těmi, s nimiž sdíleli tvrdou sezónní dřinu. Podzimní rovnodennost ani pro ně neznamenala konec jakékoliv další práce, neukládali se k zimnímu spánku. Pouze nasměrovali svoji energii a mysl na jiné činnosti. Takové, kterým přeje temná polovina roku. Pojďme se zase jednou inspirovat jejich moudrostí a udělejme to podobně. 

Magičtí patroni podzimního času. Živel vody a strom břečťanu

Podzim je pomyslný večer roku. Podle tradičního učení náleží podzimu živel vody a jeho světovou stranou je západ. Voda symbolizuje emoce, city a vše, co je skryté pod povrchem.  Vláda vodního živlu přeje všem aktivitám, které vyžadují vysokou míru citů, přináší uměleckou inspiraci, podporuje touhu po harmonii ale i chuť objevovat skrytá tajemství. Ideální čas, pokud chcete zkusit, nebo se zdokonalit v jakémkoliv uměleckém oboru. 

 Voda to je také moudrost. Vzpomeňme si na to, až budeme ztrácet dobrou náladu v sychravém počasí plném podzimního deště. Podzim podporuje hledání moudrosti spíše než nabývání znalostí. Učení v tomto čase není tak snadné, jako na jaře, kdy vládne živel vzduchu, ale síla vody pomáhá v objevování skrytých souvislostí a vazeb, pochopení kontextu a smyslu, který nemusí být na první pohled patrný. A to by - koneckonců - měl být smysl každého učení. Takže vzhůru do školy! 

Patronem podzimní rovnodennosti z říše rostlin je břečťan, houževnatý strom, schopný přežít v nejrůznějších podmínkách. Překoná stín i vlhko, dokáže si prorazit cestu, vyšplhá se ke světlu a je obtížné jej zničit. Díky těmto vlastnostem přiřkly magické nauky břečťanu schopnost pomáhat nalézt sebe sama, vlastní duchovní cestu, symbolicky najít svůj zdroj světla a vyšplhat se k němu. Přináší schopnost vidět vnitřním zrakem věci skryté pod povrchem.

Ač je břečťan jedovatý, od starověku jej provází víra, že umí zahánět zlo. Bakchus (či Dionýsos), starověký bůh vína a vinařství je tradičně zobrazován s věncem z břečťanu na hlavě - ten totiž dokáže zahánět horko z vína. Větvička břečťanu, zavěšená nad vchodem do hospody dávala na vědomí skutečnost, že víno, které se zde nalévá, lze konzumovat bez obav a omezení, protože jej právě břečťan činí zcela neškodným. Možná právě v tom tkví důvod, proč břečťan vládne roku právě v čase vína. 

Ještě břečťan ve své blízkosti nemáte? Pak je nyní ten správný čas nějaký zasadit. 

Podzimní rovnodennost - buďme v souladu s přírodou aniž se uložíme k zimnímu spánku

Začínáme, když příroda končí. Naši předci byli zemědělci, jejich životní rytmus určovalo plynutí ročních dob. Dnes nám rytmus života určují většinou úplně jiné síly. Nemůžeme to změnit. Navzdory tomu je možné žít v souladu s přirozeným rytmem světa. Když víme jak, můžeme využít energii každého ročního období, sladit s ní svůj vnitřní rytmus a nechat se podpořit v tom, co právě potřebujeme udělat. Řečeno námořnickou terminologií - místo únavného veslování proti větru, je lepší natočit plachtu tak, aby ji vítr poháněl směrem, který potřebujeme.

Má-li nám energie z přírody být nápomocná, musíme ji nejdřív do svého života vpustit. Uvědomit si, v čem je dané období mimořádné, jaké kvality může do našeho života přinést, a co konkrétně může atmosféra aktuálního času v nás podpořit. Tady je pár snadných kroků, jak na to. 

Vyzdobte dům symboly roční doby

Vneste si poklidnou atmosféru z přírody k sobě domů. Snad v žádné roční době to není snazší. Podzimní výzdoba se nese ve znamení symbolů hojnosti, plodů ovoce i zeleniny a přírodnin (listy, kameny, kůra), které připomínají nadcházející období klidu v přírodě. Kromě krásy má výzdoba samozřejmě i magickou moc. Nezáleží na tom, jestli použijete skutečné přírodniny nebo jen jejich symbolická vyobrazení - kresby, výšivky, drhané dekorace. Domácí kouzla fungují v obou případech. Jaká? Pokroucená větvička břečťanu vás ochrání nejen před důsledky nezřízené konzumace vína, ale před zlem všeho druhu. Javorové listy přitahují lásku, peníze a dlouhý život. Lískové ořechy jsou nositeli moudrosti. Dýně povzbudí spiritualitu. Chcete-li využít magii čísel, o podzimní rovnodennosti určitě vsaďte na číslo osm - symbolizuje hojnost. 

Podzim - to jsou především barvy. Podzimní výzdoba by jimi měla přímo hýřit. I když jste příznivcem minimalismu a je váš interiér je strohý, tentokrát popusťte uzdu fantazii. Syté odstíny zelené - připomínají plodnost a hojnost darů země. Zářivě žlutá barva slunce - bohatství, úspěch, vítězství. Vínově červená symbolizuje hledání pravdy a tajemství, která jsou očím skrytá. Samozřejmě hnědá - barva země, symbol stability a jistoty. Můžete přidat trochu stříbrné šedé - symbolizuje magické ranní mlhy a má silnou ochrannou moc. 

Podzimní výzdoba patří na stůl. Vyjímat se však bude i na vchodových dveřích a oknech. Možná vám již odkvetly letničky v truhlíkách a než je na zimu uklidíte, mohou ještě jednou - naplněné podzimní výzdobou - zazářit.

Poseďte s přáteli a užijte si sezónu hojnosti 

Než nás podzimní chlad a vlhko zaženou dovnitř je tady ještě jedna příležitost na grilovačku, nebo jinou zahradní slavnost s kamarády, nebo rodinou. Pozvěte ty, které máte rádi a užijte si oslavu hojnosti a blahobytu, která se rozprostírá všude kolem. Pokud vaření a příprava jídel není váš koníček, nemusíte na to být sami. Oslavy hojnosti jsou o pospolitosti a každý si je lépe užije, pokud na společný stůl něčím přispěje. Zapomeňte tentokrát na exotické suroviny, uspořádejte si pohoštění z darů naší země. Třeba zjistíte, že někdo z vašich přítel absolvoval v létě kurz grilování a jen čeká na příležitost se předvést. Jiní možná na cyklotoulkách po jižní Moravě objevili ten nejlepší vinný sklípek na světe a těší se, až také ochutnáte. 

Do přípravy podzimní oslavy snadno zapojíte i děti. Dezerty ze sezónního ovoce jsou super snadné - stačí přidat pár piškotů, trochu smetany, či jogurtu a je to. Hravě to zvládnou, zabaví se a s pýchou přijmou všechny poklony. 

V jídle se skrývá kouzelná moc. Pojďte se inspirovat, po kterých sezónních plodech sáhnout, abyste k sobě nějaké to kouzlo přitáhli. Svátky kola roku k tomu přímo vybízí. Lásku, zdraví a krásu vám zajistí jablka, rajčata a červená řepa. Potřebujete peníze? Položte na stůl, víno, hrušky a ostružiny. Nebo fazole a dýni. Švestky, společně s vlašskými ořechy vám zajistí ochranu před zlem, maliny štěstí.  Něco chybí? Ale ano. Mrkev, celer a olivy pro dobrý sex.

Odměňte se, než se vrhnete do další práce

Odškrtáváte úkoly a vrháte se na jeden za druhým, aniž byste se příliš zamýšleli nad tím, co všechno jste už zvládli? Náš způsob života nás přesně k tomu vybízí. Jsme díky tomu velice výkonní. Na druhé straně nám často chybí pocit uspokojení, protože jsme orientovaní především na to, co ještě musíme udělat, zařídit, zvládnout. Podzimní rovnodennost je ideální čas se zastavit a ohlédnout se, jaký kus cesty máme za sebou. Konec vegetačního cyklu je v přírodě časem hojnosti a radosti. Jsme odměněni za práci, kterou jsme od jara odvedli. V minulosti především za práci na polích, statcích a v zahradách, ale v přeneseném smyslu si odměnu zasloužíme za vše, co se nám podařilo realizovat, za všechny úkoly a projekty, které jsme zvládli. 

Věnujte si chvíli času a vzpomeňte si, co všechno jste od jara dokázali, zařídili, naučili se... Jestli chcete, sepište si to, nebo prolistujte zpátky svůj diář. Dopřejte si chvilku a pokochejte se svými úspěchy. Možná zjistíte, že si za to všechno zasloužíte odměnu - udělte si ji. Až se pak vrhnete na další úkol, který je před vámi, určitě to půjde o hodně lépe. 

Poděkujte těm, kteří vám pomohli

"Koupila jsem naší hrušni korále!" sdělila mi jednoho podzimního dne nadšeně kamarádka, která se sama ráda zdobila nápadnou bižuterií a toho léta se těšila z mimořádné úrody hrušek. Říkáte si: "Co je to za hloupost, k čemu jsou stromu korále?" Možná si je opravdu příliš neužije, i když kdo ví. Důležité je něco jiného. Kamarádka darovala to, co se ji líbilo a co by sama ráda nosila. Aniž by tušila, naplnila staré moudro, že "Dar si žádá dar". Když si člověk uvědomí, že byl obdarován něčím, co je cenné, co někoho stálo energii a úsilí, něčím (pro sebe) cenným by měl poděkovat.

Možná vám letos pomohli přátelé, možná slunce, nebo déšť. Možná vás obdarovala vaše zahrada, nebo vás potěšil váš domácí mazlíček. Zamyslete se, uvědomte si to a vraťte dar. Budete překvapeni, jak vás to potěší a naplní uspokojením. To je totiž smysl onoho daru - nezůstat dlužen. Ještě jedna věc je přitom důležitá. Dar nemusí mít za každou cenu hmotnou podobu. I prosté "děkuji", pokud je od srdce, má velkou váhu. 

Naplánujte si čas pro sebe a využijte klesající energii v přírodě k obnovení své vnitřní rovnováhy

Temná polovina roku vybízí k práci na sobě. Prodlužující se večery jsou ideální k ponoření se do vlastního nitra. Určitě se toho během uplynulých měsíců i ve vašem životě mnohé událo. Jistě neuškodí trochu zpomalit, upokojit mysl, ve které ještě výří letní zážitky, ale zároveň se už plní úkoly a plány na poslední měsíce roku. Přidejte ke všem těm plánům i něco jen pro sebe - nedělní rána s poklidnou meditací, sobotní večery s tím nádherně tlustým románem, na který se těšíte už od Vánoc a ještě nebyl čas, kurz řezbářství, lití pryskyřice, nebo keramiky? Něco pro radost, jen pro sebe. Pokud si to dovolíte, bude to velmi mocné kouzlo, které vás nasměruje příznivým směrem. Jak? Chvilka, kterou pravidelně a bez výčitek věnujete jen a jen sobě vás dokáže nabít takovou energií, že pak mnohem lépe zvládnete všechny úkoly doma či v práci. 

Přeji vám krásné oslavy podzimní rovnodennosti. Ať vás atmosféra klidu a harmonie provází celým podzimem. 

 

 
Odeslat článek známému   Vytisknout