Kouzla barev - magie, kterou používáme všichni, každý den
Magie barev. Není kdo by ji neznal, není, kdo by ji nepoužíval. Některé barvy máme neodmyslitelně spojené s konkrétními událostmi v životě, nebo pocity, aniž bychom o tom přemýšleli. Bílá symbolizuje svatební den, černá je barvou smutku, růžová patří nově narozeným holčičkám, světle modrá zase chlapečkům. Kde má ale tradiční barevná symbolika své kořeny? Je tradice neměnná, nebo mohou barvy v průběhu času měnit svůj význam?
Barvy na nás mocně působí, bez ohledu na to, zda si jejich vliv uvědomujeme. Vnímáme je totiž silně i podvědomě. Barvy svého oblečení, stěn, či doplňků ve svém bytě vybíráme často pocitově, protože se nám líbí a možná ani nevíme, jak správně nám naše podvědomí radí. My, kteří jsme se narodili "ve věku rozumu“ nezřídka o věcech, které na první pohled nemají racionální základ, pochybujeme. Když se ale podíváme trochu do historie, nebo života tzv. přírodních národů, najdeme mnoho příkladů velmi účinného – a vědomého – využívání kouzelné moci barev přesně v souladu s jejich tradiční symbolikou. Několik za všechny:
Starověký Egypt je kolébkou umění líčení obličeje. Uhrančivé černé linky kolem očí chránily před zlem, které by jinak pohledem mohlo k člověku snadno proniknout. Nalíčené rty zase chránily duši uvnitř těla. Katolické duchovenstvo zvolilo již velmi dávno za svou hlavní barvu fialovou, ta je totiž symbolem duchovní síly a přístupu ke skrytým poznatkům. Nebo speciální odstín modré, který dodnes nese přídomek "královská"? Modrou volili králové ve snaze dodat svému majestátu vědomí jistoty a důvěry. Král si přece vždy ví rady.
Barevná symbolika od A do Z
Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, kouzelná moc barev nám pomáhá. Podvědomě nás přitahují takové barvy, jejichž sílu právě potřebujeme. Nemusíme být experty na barevnou magii, abychom ji mohli využívat. Mnohdy stačí se spolehnout na svou intuici a přiznat si, že kouzlo barev opravdu funguje. Pokud ale kouzelnou moc barev známe, můžeme své podvědomí účinně podpořit a barevnou symboliku využít ve svůj prospěch. Pojďme se proto podívat na tradiční symboliku spojenou
s barvami.
Hnědá ve všech jejich odstínech je nejoblíbenější barvou využívanou v interiéru. Je to barva přírody, reprezentuje zemi, zvířata a dřevo. Spojujeme s ní tradiční zemské kvality – stabilitu a také materiální jistoty – přesně to, co očekáváme, že nám poskytne domov. Hnědá podporuje smyslové vnímání a s její pomocí lépe porozumíme hmotnému světu. Navíc dokáže náš domov jemně ale velmi účinně chránit. Umí zabránit lidem, aby nám ublížili, přitom nepřetrhat naše vzájemné vazby.
Jistota, důvěra a harmonie. Přesně takové pocity v nás vyvolá pohled na blankytně modrou oblohu. Modrá barva přináší pocit klidu a trpělivost. Je oblíbenou barvou v ložnici, pomáhá klidně usínat dospělým i dětem. Je barvou vodního živlu, podporuje tvořivost, uměleckou inspiraci a také léčbu. Proto ji často najdeme na stejnokrojích zdravotníků, nebo v interiérech nemocnic a léčebných zařízení. Použijte modrou všude, kde potřebujete nastolit pocit harmonie, důvěry a klidu.
Bílá. Někteří říkají, že to vlastně není barva, ale absence jakékoli barvy. Jiní tvrdí, že je to kombinace všech barev. V domácím čarování představuje bílá čistotu, nevinnost, upřímnost a pravdu. Je zároveň mocnou ochránkyní před zlem jakéhokoliv druhu. Proč statečný princ z pohádky přijíždí zachránit princeznu na bílém koni? Bílá je totiž dobro samo, vedle ní nic temného a zlého neobstojí. Symbolizuje světlo, které vítězí nad tmou. Proto – i když někteří budou říkat, že je to barva nepraktická – spolehněte se na sílu bílé a směle si ji domů vneste.
Černá je u nás tradičně považovaná za barvu smutku. Označuje totiž temné, a tedy nelehké aspekty našeho života. Zároveň má černá barva silnou ochrannou moc. Dokáže totiž s temnými silami účinně bojovat. V minulosti se černé kameny používaly na výrobu zbraní i ochranných amuletů. Černá barva je v současnosti v interiérech velmi moderní. Nemusíte se jí bát. Je to mocný ochránce a stojí na vaší straně.
Šedá je kombinací černé a bílé, tedy spojením aktivní a pasivní ochrany. Od nepaměti je to jedna z nejčastěji využívaných barev na oblečení, v domácnosti i jinde. Všimněte si kolik šedých aut brázdí naše silnice! Jsou sice tací, kteří řeknou je to barva nezajímavá, ale mnoho lidí si ji oblíbilo jako decentní a elegantní. Nejznámějším příznivcem šedé barvy byl hudební skladatel Fryderyk Chopin. Speciálním odstínem šedé je stříbrná, barva měsíce. Podporuje intuici a psychické schopnosti obecně. Je to barva měsíce, proto podporuje tradiční ženské aspekty. Hledáte nenápadnou, elegantní společnici, která vám pomůže nahlédnout pod povrch a objevit co je na první pohled skryté? Spolehněte se na šedou.
Hojnost, plodnost, prosperita – to všechno symbolizuje zelená barva. Je barvou Matky Země, živé přírody, reprezentuje rostliny a úrodnost půdy. V přeneseném významu je zelená rovněž symbolem úspěšného početí, nebo profesionálního úspěchu. Prosperitu a úspěch velmi často spojujeme s pocitem štěstí, proto v nás zelená barva evokuje také štěstí a radost. Přidejte vědomě do svého života zelenou barvu a radujte se z hojnosti a štěstí, které vám může přinést.
Žlutá je barvou rozumu. Podporuje učení a jakoukoli intelektuální činnost. Posiluje inteligenci, dlouhodobou paměť a uchovávání znalostí. Ideální barva pro studentský pokoj nebo pracovní koutek. Žlutá se však tradičně spojuje i s emocemi, podporuje především přitažlivost a osobní šarm. Myslete na to, až budete plánovat "outfit" na příští rande. Odstínem žluté je rovněž zlatá – barva vítězství, úspěchu, bohatství a světské moci. Barva slunce podporuje tradiční mužské aspekty.
Odvaha a síla, vášeň a touha, síla a vitalita. Tyto atributy nám spolehlivě symbolizuje červená. Je to ohnivá barva, tradičně spojovaná se zdravím a životní energií. Podporuje pracovní ambice, sexappeal ale také fyzickou sílu a vitalitu. Určitě by neměla ve vaší blízkosti chybět i když je to intenzivní barva, která budí pozornost, ať už ji použijete na oblečení, nebo na bytových doplňcích.
Růžová je kombinací červené a bílé. Podobně jako červená symbolizuje lásku, tentokrát ovšem romantickou. Spojuje se tradičně s úspěchem v manželství a emocionálně zralými vztahy. Podporuje vzájemnou péči, náklonnost a dobrou vůli nejen mezi manželi, proto je považovaná za barvu míru. Můžete ji s úspěchem použít pokaždé, když potřebujete podpořit pozitivní emoce.
Fialová vzniká spojením červené a modré barvy. Podporuje ambice, sebevědomí, psychickou sílu a poznání toho, co je skryté pod povrchem. Nikoli náhodou je barvou duchovenstva a v minulosti byla oblíbenou barvou ambiciózních vládců. Fialová barva podrží vaše sebevědomí a podpoří zdravé ambice.
Kouzlo barev funguje vždy a všude. Spolehlivě.
Použijeme-li barvy v souladu s jejich tradiční symbolikou, můžeme se na úspěch své snahy spolehnout. Najdeme však i situace, kdy se zdá, že kouzla barev mohou fungovat i v rozporu s jejich tradiční symbolikou. Nepopírá to celou teorii kouzlené moci barev?
Představte si například modré jídlo. Potravinářský průmysl dokáže leccos, odstíny modré však obvykle nepoužívá. Modrou totiž vnímáme jako "nejedlou" barvu. Někdo ovšem vymyslel světle modrou – šmoulí – zmrzlinu. Pro část zákazníků a možná jen na určitou dobu zajímavý nápad. Pro všechny zvláštní, neobvyklé. I tento nápad totiž ve skutečnosti vsadil na tradiční vnímání barev. Jeho cílem bylo šokovat a vyprovokovat zájem. Podařilo se, šmoulí zmrzlina se stále prodává a nachází své zákazníky. Na stáncích se zmrzlinou však už dávno není hitem. Neuzpůsobila ani masivní nárůst nabídky modrého jídla. My, lidé totiž můžeme oklamat své smysly ale ne své podvědomí. Dáme si občas modrou zmrzlinu, nebo koktejl, abychom zkusili něco neobvyklého, šokujícího. Nic víc. S příjemným požitkem z dobrého jídla si budeme i nadále spojovat, proto většinou i vyhledávat, jiné barvy.
Barevná magie je dávné umění. Ovládáme ji všichni. Naučme se jí důvěřovat a ona nám vnese do života novou kvalitu a důvěru v mocné síly přírody, které sice (prozatím) neumíme změřit, přesto se na jejich pomoc můžeme spolehnout.